Kronika Rozdroża: listopad 2020 (akt. 21.11)

Kluczowa debata ws. klimatu w UE. Weto Polski i Węgier grozi "wykolejeniem" negocjacji

Nie chcą jej gminy, nie chciał minister. Ale kopalnia na Jurze nadal może powstać

Wielka Brytania zakaże sprzedaży samochodów spalinowych od 2030 roku

Warszawiak z piątką dzieci rezygnuje z samochodu. “Odzyskałem swój czas”

What could a good green recovery plan actually look like?

Yes, it’s all the fault of Big Oil, Facebook and ‘the system’. But let’s talk about you this time

Scientists link record-breaking hurricane season to climate crisis

Wezwanie na rzecz walki z globalnym ociepleniem do wyjścia poza „zero emisji netto”

Naukowcy i działacze na rzecz ochrony klimatu wzywają do podjęcia bardziej ambitnych działań. Zwracają uwagę na to, że samo odejście od paliw kopalnych już nie wystarczy.

Hiszpania ogranicza prędkość w miastach do 30 km/h

Hiszpania zdecydowała się ograniczyć dopuszczalną prędkość na drogach miejskich do 30 kilometrów na godzinę. W przypadku dróg jednokierunkowych ma to być nawet mniej i limit prędkości określono na 20 kilometrów na godzinę. Samorządom dano sześć miesięcy na dostosowanie się do regulacji, jednak niektóre zrobiły to już wcześniej.

Kolejny rekord w 2020 roku. Nigdy wcześniej na Atlantyku nie było tylu silnych huraganów

Kraje położone nad Zatoką Meksykańską jeszcze nie przestały odczuwać skutków huraganu Eta, a amerykańskie służby meteorologiczne poinformowały o formowaniu się kolejnego żywiołu. Theta będzie 29. nazwaną burzą, co oznacza, że kończący się sezon pobił rekord ustanowiony w 2005 roku.

Stanowcze NIE dla budowania spalarni śmieci!

 Spalarnie to droga i ślepa uliczka, prowadząca nas do katastrofy klimatycznej!

Naukowiec, który ratuje świat przed zagładą. Kim jest Marcin Popkiewicz

TVN przygotował krótki film - notkę osobistą o Marcinie Popkiewiczu. Jak chcecie rzucić okiem, nagranie jest dostępne na stronie stacji.

Wzrost temperatur o 2 stopnie spowoduje uwolnienie z gleby 230 mld ton węgla

Naukowcy sprawdzili, co może się wydarzyć, jeśli Ziemia ogrzeje się o 2 stopnie wobec wartości sprzed rewolucji przemysłowej. Okazuje się, że taki wzrost średniej temperatury spowoduje uwolnienie z gleby 230 mld ton węgla. To więcej, niż całe Stany Zjednoczone wyemitowały w ciągu 100 lat.

Ograniczamy ocieplenie - jak szybko trzeba działać?

Co to jest „budżet węglowy” i jak możemy go „wydawać”?

Samowystarczalne Słoneczne Ziemianki – być albo nie być?

Dziś gościnnie tekst p. Macieja Wójcika, zajmującego się tzw. Earthshipami i zapraszającego na warsztaty z ich budowy i permakultury.

Joe Biden będzie nowym prezydentem USA. Co chce zrobić w sprawie klimatu i ochrony środowiska?

Joe Biden wygrał wybory w USA. Dlatego pora na spełnienie obietnicy - przyjrzenie się temu, co chce zmienić w podejściu do ochrony klimatu i środowiska.

Handel emisjami pomógł zwalczyć kwaśne deszcze. Teraz ma hamować zmiany klimatu

Gdyby wiedzę o świecie czerpać z polskiego internetu, handel emisjami należałoby uznać za jeden z gorszych przejawów „eurokołchozowej biurokracji” oraz gospodarczego interwencjonizmu.

Odbudowa 30% ekosystemów w kluczowych miejscach pozwoli powstrzymać masowe wymieranie

Nie trzeba wiele, by uratować ekosystemy. Cywilizacja nie musi cofać się do średniowiecza. Według badań przedstawionych w „Nature”, wystarczy przywrócić do pierwotnego stanu niespełna jedną trzecią tego, co zniszczyła cywilizacja, i chronić to, co dotychczas zostało nietknięte.

W ciągu 50 lat w Europie straciliśmy 93 proc. populacji wędrownych ryb słodkowodnych

W sobotę (24.10) przypadał Światowy Dzień Migracji Ryb. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na wymieranie wędrownych gatunków ryb słodkowodnych, do którego dochodzi w zatrważającym tempie. Jak wskazuje WWF, tylko w ciągu ostatnich 50 lat straciliśmy globalnie 76 proc. ich populacji. W Europie skala problemu jest jeszcze większa: populacja wędrownych gatunków ryb słodkowodnych zmniejszyła się o 93 proc., za co wini się przede wszystkim regulację rzek i zanieczyszczenia.

Pożary pustoszą Amerykę Południową

Pożary za którymi stoją plantatorzy i hodowcy bydła objęły ogromne obszary czterech południowoamerykańskich państw, w których znajduje się wiele dziewiczych i cennych przyrodniczo terenów.

wszystkie artykuły »

Globalne ocieplenie jest obecnie największym zagrożeniem dla ludzkości, większym nawet od wszystkich arsenałów jądrowych razem wziętych.

Stephen Hawking, wybitny fizyk, autor m.in. „Krótkiej historii czasu”


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto