Kronika Rozdroża: lipiec 2020 (akt. 29.07)

Publikowanych jest wiele wartych przybliżenia czytelnikom „Ziemi Na Rozdrożu” materiałów, jednak ze względu na ograniczenia czasowe, nie jesteśmy w stanie opracować/przetłumaczyć ich wszystkich. Przygotowujemy więc zestawienia artykułów, co miesiąc kolejne.

Rząd szykuje kolejny magazyn węgla za 130 milionów zł

Powódź błyskawiczna

Podatek od plastiku? To już pewne

Boimy się nie upałów czy huraganów, tylko świata, w którym przetrwają tylko najsilniejsi

What is a 'liveable street' and does it mean giving up our cars for good?

Cost of preventing next pandemic 'equal to just 2% of Covid-19 economic damage'

Greta Thunberg: EU recovery plan fails to tackle climate crisis

People want a greener, happier world now. But our politicians have other ideas

Bendyk: Zagraliśmy w polaryzację, żeby nie myśleć o bardziej strasznych rzeczach

Demokracją w globalne ocieplenie, a kodeksem w ekobojców. O klimacie po francusku

UE jest gotowa współfinansować naszą transformację energetyczną – co na to polski rząd?

Polska odrzuci europejski “Plan Marshalla”? Stracimy dziesiątki mld zł i dziejową szansę rozwojową

Prezes PGE o potrzebie radykalnych zmian: Jeśli nic nie zrobimy, firma może upaść

Rząd postanowił oczyścić energetykę z węgla. Ale cicho sza, bo górnicy wciąż nic nie wiedzą

Fala upałów na Syberii "prawie niemożliwa" bez zmiany klimatu

Bałtyk 2050. Zielony kożuch i brzydki zapach to nie wszystko. "Do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb"

Wyją klimatyczne syreny alarmowe. Mamy rekordy temperatury i stężenia CO2, Arktyka płonie

Protests predicted to surge globally as Covid-19 drives unrest

Europa nie chroni swoich pszczół i to się może dla niej źle skończyć

Administracja Trumpa kontra ESG

Watykan: Potrzebujemy odważnych polityków, którzy wierzą we wspólne dobro

Fracking Firms Fail, Rewarding Executives and Raising Climate Fears

Super-rich call for higher taxes on wealthy to pay for Covid-19 recovery

China floods: 'wartime' measures brought in to tackle worst deluge in decades

Governments put 'green recovery' on the backburner

2020 Is Our Last, Best Chance to Save the Planet

Nature-led coronavirus recovery could create $10tn a year, says WEF

The Mistakes That Will Haunt Our Legacy

Liczba spalarni w Polsce. Wystarczająca czy nie?

Oberwanie chmury w Warszawie. "Ulica jak rzeka", "największa burza, jaką widziałem w stolicy"

Hodowcy bydła boją się, że będą musieli zniknąć jak górnicy, by powstrzymać globalne ocieplenie

Ponad bilion euro na budowę kolei Warszawa-Lizbona, która ma uratować Europę

Eukaliptus pali Portugalię

Liczba spalarni w Polsce. Wystarczająca czy nie?

Texas oil industry faces prospect of collapse amid Covid-19 losses

Koalas will be driven to extinction before 2050 in NSW, major inquiry finds

The secretive government agency planting 'cyanide bombs' across the US

Poprzednia kronika: czerwiec 2020

Jeśli znajdziecie coś wartego polecenia – linkujcie w komentarzach. Jeśli chcecie coś przetłumaczyć lub macie inne sugestie, piszcie na redakcja@ziemianarozdrozu.pl.

Komentarze

04.07.2020 14:38 WJ

Pogodę monionego czerwca ,w moim regionie, traktuję jak cudowny "wyłom" w napawającym pesymizmem trendzie, który narzucają zmiany klimatyczne.

Życzę Nam lipca i sierpnia z umarkowanymi temperaturami i dobrymi deszczami :)

04.07.2020 16:29 Devak

@WJ
JA w własnych odczuciach łączę się z tobą i również życzę wszystkim umiarkowanych temperatur, które są lepsze i dla człowieka i dla przyrody :)

05.07.2020 12:06 pole torsyjne

ludzie żyją w ciągłej pogoni już nawet nie za swoimi marzeniami już nawet nie za ścinkami zadrukowanego papieru
gdyż zdaje się że ta pogoń to paniczna ucieczka przed skutkami własnych błędów. jakaś ciężka ołowiana chmura zawisła nad nami w formie ssącego leja- windykatora Natury

potrzebujemy nauczyciela, który nauczyłby nas jak lekko traktować życie bez stresu
https://www.youtube.com/watch?v=IOPB0hUtbcw

08.07.2020 6:35 wsciekly_kot

https://nysa.naszemiasto.pl/plaga-myszy-zaatakowala-zyzne-tereny-opolszczyzny-nawet/ar/c8-773232

Ciekawi mnie jak wszyscy surwiwalowcy z szafami broni i sprzętu przeżyją taką inwazję...

08.07.2020 18:18 KRÓL TYGRYSEK

@ WŚCIEKŁY KOT
To ja powiem tak ‘’Panie kocie’’ . Na pewno moja grupa 72 przyjaciół ,przyjaciółek, i ich rodzin z takim niedorobionym arsenałem może dać sobie siana. . Arsenał jest na wpół surowy. Pomyśleć że 2 ‘’miesięczne zrzutki i’’ na niego poszły i na zapas żywności większy.
Możemy dać sobie siana bo ich nie wybijemy tym arsenałem szkodników W planach jest :
90 par pazurów-samostrzałów IIIB [ 41 wyprodukowanych]
54 kusz powtarzalnych bloczkowych wykonanych z polimeru. Z magazynkiem bębnowym na 10 bełtów. Bęben kręci się jak w rewolwerze po pociągnięciu za rygiel wprowadza następny do strzału. Kusz z których każda może ciskać bełty o masie 135 gram z prędkością 290m/s co daje 5670 Dżuli. [28 wyprodukowanych ]
Prowiant zabezpieczony . Żeby zjeść musiałyby przebić zębami 6 mm blachy stali nierdzewnej w puszce prostopadłościennej spawanej i z solidnym wiekiem. Połamią sobie na nich zęby. O ile zdecydują się je gryźć po znalezieniu ?
Ale problemem jest to że te gryzonie spotęgują ryzyko masowego głodu. One się mnożą się z takim rozmachem że jak się przetoczą przez europę to zeżrą wszystko zanim wyrośnie cokolwiek.
Że też ja tego nie uwzględniłem. Co ja o sobie do cholery myślałem ? Jaki ja byłem przygłupiasty ze swoimi wyobrażeniami końca cywilizacji ? Niby 17 lat skończyłem. Niby się wykształciłem i zabezpieczyłem adekwatnie nie piłem alkoholu,energetyków ,kawy, nie paliłem tytoniu i marychy nie brałem dragów nigdy. Ćwiczyłem, szykowałem się, pracowałem po szkole i w trakcie jak się dało. Bo od 2017 stało się zbyt oczywiste dla mnie i mojego otoczenia dokąd to ostatecznie zmierza.
A o takiej rzeczy zapomniałem zachowując się jak zwyczajny głupiec . Cały czas myslałem o następstwach braku prądu a o tej cholernej pladze zapomniałem na śmierć. Żebym tylko za tą nierozwagę krwią nie zapłacił w niewysłowionych męczarniach. Żebym tylko nie sprowadził na swoją grupę jakiś nieszczęść swoimi rozkazami. Oczywiście zakładam że ta plaga się rozpanoszy i na to że ją rządy powstrzymają bym raczej nie liczył. Bo swojej nieudolności rządy UE i Polski już nie jeden pokaz dały w sprawach mniejszej wagi.
Nie ma gorszego przekleństwa niż przywódca który jest tak durny że nie weźmie pod uwagę i na tej podstawie podejmie zgubne decyzje. Za błąd przywódcy będą cierpieć wszyscy pod nim.
Bo za głupotę i nieudolność się płaci krwią i potwornym bólem. Obym w ‘’najmroczniejszych dniach i nocach’’ W ‘’czasie największych prób’’ nie popełnił żadnego błędu . Ani ja ani nikt z mojej grupy by biedy nie napytał. Bo błąd jednego może zniweczyć wszystko i wszystkich w swoim zasięgu odziaływania. Zapłacić krwią wypływającą z bolących ran można za głupotę cudzą również a nie tylko własną. Naprawię swój ‘’rażący i elementarny bład’’ poniższym wywodem i wyciągne wnioski :

Myszarki polne rozmnażają się w Polsce od kwietnia do października. Ciąża trwa 21 dni, młode rodzą się ślepe i zależne od opieki matki. Otwierają oczy mając 10–12 dni, po 14–15 dniach są odstawiane od piersi. Samica rodzi każdorazowo od 4 do 9 młodych (nawet 12), w ciągu roku może wydać na świat 3–4 mioty. Ośmiotygodniowe myszarki są już dojrzałe płciowo
A to oznacza że 1000 myszy w ciągu najbliższych miesięcy pomnożyć się o :
Weźmy pod uwagę że w każdym miocie jest po 7 myszy i mamy nie 4 mioty a 6 ze względu na ocieplnei klimatu. Myszy w zimie się nie mnożą. A teraz zimy nie ma. 1000 x 7 x 6 daje nam 42000 armię myszy z każdego tysiąca. Taka armia ma potencjał by w ciągu 1 roku zjeść 365 x 42000 x 10 gram = 153,6 tony zboża.
A jak będą wielomilionowe mysie armie na samej opolszczyźnie ?
A co jeśli przez całą europę przetoczą się miliardy takich gryzoni ?
Z plagą kleszczy i innego robactwa na dodatek które również będzie siać spustoszenie ?
Bo gdzie drobne ssaki jak myszy czy szczury tam i z reguły krwiożercze owady pokroju kleszczy, meszek ,komarów i całej reszty na nich żerujących. Na nich i na ludziach oraz reszcie ekosystemu.
W Afryce już jest plaga szarańczy. Powiedzieć że osiąga ‘’biblijne rozmiary’’ to trzeba być wierutnym kłamcą albo skończonym durniem. Taki wrzut z artykułu poniżej.
Szarańcza zaatakowała Afrykę Wschodnią, Bliski Wschód i Azję Południową. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization – FAO) ta największa od dziesięcioleci plaga naraża setki milionów ludzi na głód. Pustynna szarańcza, której chmury składają się z około 80 milionów osobników na kilometr kwadratowy, jest wyjątkowo żarłoczna. Miliony będą głodować, pisze Robert Rotberg, dyrektor-założyciel Programu Konfliktów Wewnątrzpaństwowych (Intrastate Conflits Program) w harvardzkiej Szkole im. Kennedy’ego.
W ciągu jednego dnia insekty konsumują ilości pszenicy, jęczmienia, sorgo lub kukurydzy, które wykarmiłyby 35 000 ludzi. Natomiast roje o rozmiarach miast mogą zjadać 1,8 miliona ton metrycznych roślinności dziennie, co wystarczy, by wyżywić 81 milionów osób. Naloty początkowo ogarnęły Kenię, Etiopię i Somalię. Teraz FAO śledzi podobny rozwój sytuacji w 15 krajach. Szarańcza przemieszcza się pasem o szerokości setek mil; od Sudanu Południowego (na zachodzie) po Pakistan (na wschodzie). W Afryce Wschodniej, gdzie trzy lata ekstremalnych susz i powodzi zamieniły w gehennę życie 25 milionów mieszkańców kontynentu, władze prowadzą skoordynowaną akcję spryskiwania pestycydami. Zdaniem ekspertów skala inwazji wykracza poza lokalny potencjał jej zwalczania. Światowe Forum Ekonomiczne podało, iż stada owadów pokonują w 24 godziny odległość nawet 150 kilometrów.
Pomimo swojej nazwy szarańcza pustynna mnoży się intensywnie po okresach obfitych opadów, które stymulują bujne kwitnienie roślinności na zazwyczaj suchych siedliskach Afryki i Bliskiego Wschodu. Naukowcy tłumaczą, że główną przyczyną plagi był wydłużony okres deszczowej aury – na przestrzeni minionych 18 miesięcy ulewy i cyklony uderzały w Afrykę Wschodnią i Półwysep Arabski z niespotykaną regularnością i siłą. Ostatnie burze były związane z Dipolem Oceanu Indyjskiego – ten wyjątkowo wyraźny gradient temperatury przyczynił się również do niszczycielskich pożarów buszu w Australii.
Rosnące temperatury powierzchni morza zasilają nawałnice. Nagła zmiana klimatu odpowiada za dominację wzorców cyrkulacji, które przygotowują grunt pod transoceaniczne katastrofy. Jeżeli cyklony będą powracać coraz częściej, ostrzega Keith Cressman, starszy prognostyk ds. szarańczy w FAO, to Róg Afryki doświadczy jeszcze gwałtowniejszej ekspansji szarańczy. Najgorsze może dopiero nadejść. Jesienne deszcze, wyjaśnia uczony, sprawiły, iż zapanowały skrajnie nienormalne i niebezpieczne warunki – skutecznie umożliwiły pojawienie się co najmniej dwóch nowych pokoleń szkodnika. Cressman obawia się, że do czerwca 2020 r. liczba szarańczy zwiększy się 400-krotnie, co doprowadzi do rozległego spustoszenia upraw i pastwisk. Chodzi o zgranie czasowe, wyjaśnia analityk. Większość zasiewów odbywa się w Afryce Wschodniej na początku pierwszej pory deszczowej – w marcu lub kwietniu. Gdy rolnicy będą gotowi do siania, narodzi się nowa generacja rojów. Koniec wrzuty

Rojów które zniszczą doszczętnie i wyżrą co się da. Nic nie wyrośnie bo ziarno zostanie pożarte przed zasiewem. A jak nic nie wyrośnie to mamy do wyboru : Morderstwa o to co zostało, Mamy Śmierć Głodową i z jej następstw , Mamy kanibalizm ja was proszę. Oczywiście przy założeniu braku pomocy z zewnątrz na którą również bym nie liczył. Za granicą będą mieć zbyt duże tarapaty by pomóc im.

Kiedy europa mogłaby doznać takich nalotów szarańczy ? Już na północy Polski zdarzała się plaga pluskwiaków Jak wyżrą wszystko po drodze i nie zostaną wybite zanim tu dotrą to w europie będziemy mieć jeszcze kolejne zmartwienie. Szarańcza sam umrze jak nie będzie miała czego zżerać z pól, pastwisk i całej reszty. Taki kataklizm mógłby gwarantować śmierć niemal wszystkich ludzi.
Nawet zbieractwo i łowiectwo nie gwarantują przetrwania?
- Ile ostałych przy życiu zwierząt będzie zarażonych jakimś patogenem i przez to niejadalnym ?
Owady roznoszą różne zarazki.
O ile to pomniejszy dywidendy biosfery w samych roślinach ?
Do jakiej ruiny doprowadzi to bioróżnorodność ?
Ekspansja szkodników i plagi owadów to będą dodatkowe czynniki mordujące ludzi w ciągu pierwszych 6 miesięcy. Ilość dostępnego pożywienia może spaść do tak żałosnego poziomu że go nawet sobie nie wyobrażam odpowiedzi na to pytanie :
‘’Co ja będę mógł zjeść by być zdrowym i mieć siłę do zabijania przeciwników i konkurentów ?’’
Konkurentów których napotkam na swej drodze najpewniej setki albo i tysiące jak pod uwagę wezmę resztę czynników zwiekszających Szóste Wielkie wymieranie.
Jak amen w pacierzu pewne jest to że znajdą się ludzie którzy będą chcieli położyć łapy na naszym prowiancie . Rzecz jasna po uprzednim wygrzaniu w nas tylu pocisków ze swoich giwer , pokiereszowaniu nas nożami, maczetani, siekierami tak że wydamy ‘’ ostatnie tchnienie’’
O ile my sami nie będziemy musieli się do’’ tego’’ posunąć wobec innej frakcji prepersów ?
To wszystko co rośnie nawet dziko i można zebrać jak jarzębina, leszczyna, żołędzie z dębów może zostać spustoszone i wyniszczone przez to robactwo. O zwierzynie nawet nie wspomnę.
Ile się tego ostanie w stanie zdatnym do spożycia po tym jak się przetoczą te chmary szkodników ?
Już były przypadki że 50% truskawek na polach zgniło. A te które były zdatne do jedzenia były mizernej jakości często. To ewidentna zapowiedź tego że może być pożywienia naprawdę mało.
Tak żałośnie mało że nawet boję się liczyć od nowa po uwzględnieniu tego . Ilu przeżyje ?
Ja wiem że można powiedzieć że mam parnoję na tym punkcie. . Ale to wszystko się przez siebie mnoży i nakłada jedno na drugie. Wspólwystępowanie tych kataklizmów podnosi śmiertelność do potęgi. Te kataklizmy w końcu zaczną ‘’ ludobójczą sekwencję’’.
To widać że w końcu zatopimy się w tej otchłani barbarzyństwa i bezprawia.
Czuć wyraźne sygnały i objawy że się pogarsza w coraz szybszym tempie.

Ale w sprzyjający los wierzę. Sytuacja nie jest aż tak czarna. Nawet dla naszej grupy tak troszkę wesoła.
A to i tak z dodatkiem wygranego losu na loteri mojego sprytnego kolegi, Jego tato pracuje w kiosku totalizatora Lotto . Ten Cwaniak wymyślił taki ‘’przekręt z pogranicza prawa’’ Nie oszustwo ale tak na granicy. Co jakiś czas właściciel tego kiosku kupował po 4 spore kartony zdrapek na zapas . Całe wielotysięczne stosy. Jego tato miał do nich łatwy dostęp na zapleczu . Wziął takie identyczne kartony i podmienił je z tymi ze zdrapkami na noc. Od 19 wieczór do 7 rano nikogo w kiosku nie było. W tamtym czasie on razem ze swymi 2 młodszymi siostrami oddrapywali tak symbolicznie że widać było tylko pod mocną lupą co tam było. Siostrami również zaangażowanymi w nasze przedsięwsięcie preperskie . Te znaczki były takie malutkie. W symetrycznym punkcie można było poznać. Czy się wygrało i ile ? Nie było gołym okiem nic widać a klienci kiosku niemal zawsze zdrapywali na miejscu hurtem tak szybko. Byle natychmiast wiedzieć.
Po sprawdzeniu 20 000 zdrapek znaleźli los loterii ‘’Premia’’ opiewający na 150 kafli. Oznaczyli go tak delikatnie by tylko ich tato wiedział który. Przyszła na miejsce inna podstawiona i wtajemniczona koleżanka . Kupiła ten los, zaniosła go do domu, zdrapał i przekazała ‘’skarbnikowi’’. Skarbnik ogłosił się zwycięzcą i po potrąceniu 10% podatku od wygranych wpadło do budżetu naszej grupy 135 kafli na sprzęt i materiały przelane wczoraj dosłownie. Zwycięzca zgłosił się gdy dostał cynk że losy już rozdrapane z tych pudeł i wywiezione do sortowni odpadów i utylizowane żeby nie było jak sprawdzić.
Zwycięski os został uczciwie sprzedany z paragonem ? Tak
Czy klienci nie wiedzieli co się pod losami znajduje ? Tak
Czy losy zostały nieuszkodzone ? Tak
Czy losy nie zostały skradzione ? Tak. Co najwyżej wzięte niepostrzeżenie do domu na lustrację.
Czy pracodawca nie poniósł żadnych szkód ? Tak.
Więc przestępstwa nie było tylko ‘’sztuczne sprzyjające okoliczności’’ dzięki którym mamy większe szanse by się teraz umocnić i łatwiej wykaraskać jak się zacznie. Moze ta kupka papieru jest bezwartościowa sama w sobie. Ale póki system ekonomiczny dycha można ją wymienić na wartościowe sprzęty i materiały. Co też poczynimy niezwłocznie i się podbudujemy w kwesti żywności również.

10.07.2020 14:07 PL

Eksperyment krytyczny w energetyce jutra
Niezależnie od rodzaju rozwiązań, jakie zostaną zaproponowane energetyce zawodowej, ekonomiści naszej branży, sugerują, iż akcję wprowadzania nowych technologii należy rozpocząć od uświadamiania społeczeństwu o konieczności wzrostu cen energii. Porównując ceny energii elektrycznej Polski i Danii, możemy się spodziewać, iż za tę nowoczesną bezemisyjną energię zapłacimy 4-6 więcej niż dotychczas. W niniejszym artykule prześledzimy sześć głównych technologii, na których mogłaby oprzeć się energetyka krajowa.

https://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252F2020%252Fart__prof__janusz_badur_imp_pan.pdf

10.07.2020 15:25 Coyote

@PL czyli jakiś większy , zaawansowany przemysł mówi "pa pa" gdy tylko zabraknie krajów do których można spychać brudną i energochłonną część produkcji . Ceny prądu będą rosnąć , państwa się zwijać , stawać coraz bardziej niewydolne a ludzie biednieć . I będą coraz bardziej wściekli , zdesperowani . https://www.youtube.com/watch?v=tcNAV-IiTDM

10.07.2020 21:05 wsciekly_kot

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2020-07-09/czarne-chmury-zbieraja-sie-nad-rosja-to-moze-byc-wstep-do-powtorki-katastrofy-sprzed-10-lat/

znów się ziemia pali:
-Nigdy wcześniej za kołem polarnym nie było aż tak upalnie. Od początku sezonu w Jakucji wybuchło już ponad 600 pożarów
W tej chwili akcje gaśnicze ograniczają się do okolic osad ludzkich, które są zagrożone.O gaszeniu ognia, trawiącego niezaludnione zakątki Syberii, nikt nawet nie myśli.

10.07.2020 21:49 pole torsyjne

coś grubego tętni i nabrzmiewa krwią. jeszcze tylko jeden guzik do odpięcia https://www.youtube.com/watch?v=AcYRPSbLBJw
do pełni nieszczęścia

na dobry sen
https://www.youtube.com/watch?v=8BTV-gRVrEY

11.07.2020 10:15 Paweł

Ogarnięci w temacie już kilka lat temu pisali, że ostatecznie cała półkula północna stanie w ogniu. Tyle tylko, że ich przewidywania rozkładały się na dziesięciolecia stopniowego podgrzewania. Teraz mamy wzrost temperatury, który rośnie wykładniczo, więc te dziesięciolecia zmieniają się na najbliższe lata. Ostatnio gdzieś czytałem, że i u nas zachody słońca będą inne z powodu tych pożarów Syberii, więc... wszystko już się dzieje. To teraźniejszość a nie przyszłość.

11.07.2020 10:39 wsciekly_kot

https://wysokienapiecie.pl/30597-leasing-fotowoltaiki-panele-pv-same-sie-splaca/

Ktoś ma małą firmę? Może kogoś zainteresuje...

11.07.2020 16:55 pole torsyjne

https://www.youtube.com/watch?v=h1sv8gFQqDI
o oczyszczaniu ze złych energii i myślokształtów-
dudokształtów, trzaskokształtów, trampokształtów itp. niesmaków, trupich odorów, z wierzchu tylko polerowanych i pudrowanych, zlewanych perfumą,
tandety, którą świstak siedzi i zawija w te sreberka,
Egzorcyzm to doskonała alternatywa dla "wyborów demokratycznych"
ku Bogu na Wolność

12.07.2020 20:53 pole torsyjne

czy oddać głos?
https://www.youtube.com/watch?v=z2oYlzDWu0M&feature=youtu.be
czy przyjąć słowo?
https://www.youtube.com/watch?v=SLKRmi818g0

17.07.2020 17:16 PL

Cyclone at solar PV plant
https://www.youtube.com/watch?time_continue=28&v=MrR4NuanX-M&feature=emb_title

Wielka Brytania przeznaczy 40 mln funtów na rozwój technologii jądrowych
Rząd Wielkiej Brytanii potwierdził, że przeznaczy 40 milionów funtów na rozwój technologii jądrowych nowej generacji, podkreślając, że sektor ten będzie nadal odgrywał znaczącą rolę w dekarbonizacji systemu energetycznego - czytamy w BiznesAlert.pl.

Większość środków będzie przeznaczone na wsparcie dla trzech projektów Advanced Modular Reactor (AMR). Znacznie mniejsze niż tradycyjne elektrownie jądrowe, AMR mogą być stosowane w odległych lokalizacjach i mogą wytwarzać wystarczającą ilość energii, aby zasilić średnie miasto. Są powszechnie uważane za główny filar długoterminowej wizji rządu dla przemysłu jądrowego, który konsekwentnie stara się dostarczać nowe projekty na dużą skalę w terminie i budżecie w czasach, gdy koszty energii odnawialnej i magazynowania gwałtownie spadają.

Około 30 milionów funtów nowego finansowania wesprze rozwój trzech projektów AMR: Tokamak Energy w Oxfordshire, który koncentruje się na rozwoju reaktorów termojądrowych; Westinghouse w Lancashire, który pracuje nad projektem chłodzonego ołowiem reaktora; oraz U-Battery w Cheshire, który dąży do opracowania małego chłodzonego gazem reaktora.
Minister biznesu Nadhim Zahawi powiedział, że atom "może potencjalnie odgrywać kluczową rolę w walce z emisjami dwutlenku węgla i zmianami klimatu", dodając, że inwestycja rządu w technologię nuklearną "może również stworzyć tysiące nowych miejsc pracy na następne dziesięciolecia".

Oprócz projektów AMR dalsze 10 milionów funtów wesprze przemysł jądrowy w szerszym zakresie. Około 5 milionów funtów zostanie zainwestowanych w brytyjskie firmy i start-upy opracowujące nowe sposoby produkcji zaawansowanych części jądrowych do reaktorów modułowych. Projekty objęte wsparciem w ramach programu obejmują 1,1 miliona funtów na program U-Battery w Cheshire, 1,4 miliona na okręty podwodne Rolls-Royce w Derby i 1,3 miliona na Cavendish Nuclear w Sheffield. Pozostałe 5 milionów funtów zostanie zainwestowane w wzmocnienie brytyjskiego systemu regulacji jądrowych - czytamy w BiznesAlert.pl.

22.07.2020 10:40 Baśka

W Afryce Subsaharyjskiej nikt nie monitoruje skutków fal upałów zasilanych nagłą zmianą klimatu. Naukowcy i rządy szacują „na oko” szkody dla zdrowia ludzkiego, przyrody i gospodarki. Obserwacje i modele pokazują, że Afryka Subsaharyjska jest jednym z tych regionów świata, gdzie częstotliwość ekstremalnych upałów jest największa, powiedział główny autor badania Luke Harrington z Instytutu Zmian Środowiskowych Uniwersytetu Oksfordzkiego (Environmental Change Institute). Jednak ich konsekwencje nie są odnotowywane. To tak, jakby zdarzenia te nigdy nie miały miejsca. Tymczasem w Afryce tropikalnej i subtropikalnej upały trwają po kilka miesięcy. Brakuje również danych dotyczących rodzajów ekstremalnych warunków pogodowych takich jak susze, ulewne deszcze i gwałtowne burze. Szpitale nie prowadzą rejestrów śmiertelności, a urzędy nie zestawiają zaburzeń w dostawach energii czy przypadków zniszczonej infrastruktury.
13-07-2020 Nature Climate Change

Firmy naftowe i gazowe nie potrafią już ukryć fatalnej kondycji swoich finansów. Pandemia zmusiła je do pogodzenia się z fundamentalnym brakiem równowagi finansowej i ujawniła postępującą redukcję dywidend. W raporcie podkreślono, iż największe koncerny naftowe i gazowe, takie jak ExxonMobil i BP, zwiększają zadłużenie, aby zapłacić akcjonariuszom i utrzymać swój wizerunek jako solidnych inwestycji. Poza tym odpisują i sprzedają posiadane aktywa po mocno obniżonych cenach, co odzwierciedla desperacką potrzebę pozyskania gotówki. Nikki Reisch, dyrektor Programu Klimatyczno-Energetycznego CIEL i współautor dokumentu, napisał w oświadczeniu, że kombinacja rosnących długów i wyprzedaży aktywów świadczy o tym, iż branża paliw kopalnych ma świadomość, jak ponure są jej perspektywy. Oznaki zbliżającej się katastrofy uwidoczniły się dawno temu – dzięki pandemii stały się jeszcze bardziej jaskrawe
9-07-2020 Centrum na rzecz Międzynarodowego Prawa Ochrony Środowiska (CIEL)

W czerwcu 2020 r. pożary na Syberii uwolniły 59 megaton dwutlenku węgla. Poprzedni rekord, ustanowiony w czerwcu 2019 r., wynosił 53 megatony. Taką ilość CO2 wprowadza do atmosfery w ciągu całego roku kraj taki jak Irlandia czy Portugalia. Arktyka płonie – w przenośni i dosłownie. Region ociepla się w odpowiedzi na wzrost atmosferycznego poziomu dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych (GHG) znacznie szybciej, niż sądziliśmy. To ocieplenie prowadzi do gwałtownego topnienia lodu morskiego i wiecznej zmarzliny, co zwiększa emisje GHG i liczbę pożarów.
Jonathan Overpeck, klimatolog z Uniwersytetu Michigan.

Dochodzenie ujawniło, iż oceaniczne wody reagują na spadek emisji gazów cieplarnianych natychmiastową redukcją poboru CO2. Oznacza to, że Wszechocean przestaje być mechanizmem łagodzącym zmianę klimatu w spodziewanym stopniu, ponieważ dodatkowy dwutlenek węgla utrzymuje się w atmosferze i przyspiesza ocieplenie planety.
3-06-2020 AGU Sciences

24.07.2020 17:48 PL

Die Welt: po odejściu od atomu Niemcy mogą mieć problem z pokryciem zapotrzebowania na energię
Zbliża się data odejścia Niemiec od energetyki jądrowej. Oznacza to początek przygotowań do zapewnienia wystarczających ilości energii z importu, co może okazać się problematyczne - pisze Die Welt, na który powołuje się BiznesAlet.pl.

Niskie ceny energii elektrycznej w Niemczech i wysokie koszty CO2 również obniżają rentowność elektrowni węglowych. Ponadto rząd federalny właśnie nakazał wyłączenie dużych mocy węglowych, które rozpoczną się jeszcze w tym roku. Trzy elektrownie jądrowe Grohnde, Brokdorf i Gundremmingen C zostaną zamknięte pod koniec przyszłego roku. Nadzieja na zrekompensowanie utraty tych elektrowni z obciążeniem podstawowym poprzez zwiększenie importu energii elektrycznej może okazać się złudna - Szwajcaria, Francja, Belgia i Holandia, również chcą zrezygnować i z atomu, i z węgla. Podobnie jak Szwecja i Niemcy, kraje te również bardzo otwarcie mówią, że w przyszłości chcą bardziej skupić się na imporcie energii elektrycznej. Pozostaje otwarte, kto w ogóle może to dostarczyć.

Według założeń niemieckiej polityki energetycznej, w przyszłości kraj ten ma w całości zaspokajać swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną. - Badania naukowe potwierdzają, że zasilanie w stu procentach energią odnawialną (...) jest technicznie wykonalne i może przynieść korzyści ekonomiczne - czytamy w najnowszym raporcie Rady Ekspertów ds. Środowiska (SRU). Natomiast badania od strony praktycznej podkreślają ogromne problemy związane z całkowitym przejściem na OZE. W analizie "Electricity Network 2050", południowo-zachodni niemiecki operator sieci energetycznej TransnetBW doszedł do wniosku, że Badenia-Wirtembergia, drugi co do wielkości kraj związkowy w Niemczech, jest zbyt mała, aby sprostać wymaganiom przestrzennym energii odnawialnej.
Ponadto, począwszy od przyszłego roku, tysiące starych turbin wiatrowych będzie stopniowo tracić wynagrodzenie z dopłaty EEG i zostanie zdemontowanych, tak że w ciągu najbliższych kilku lat wynik finansowy w produkcji energii z wiatru w Niemczech może się zmniejszyć. Przy takich niewiarygodnych kwestiach stabilność sieci w Niemczech można utrzymać jedynie poprzez jeszcze głębszą interwencję rządu na rynku energii. Tymczasem z politycznego punktu widzenia nie ma opcji, by elektrownie jądrowe były ponownie wykorzystywane w Niemczech do zabezpieczenia sieci elektroenergetycznej.

Koszty kluczem do komercjalizacji zaawansowanych reaktorów
Zaawansowane reaktory o koszcie budowy niższym niż 3000 USD za kilowat, będą atrakcyjnymi inwestycjami i przyniosą największy zysk właścicielom instalacji, wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodową firmę konsultingową LucidCatalyst. Raport wykazał, że elastyczne zaawansowane reaktory uzupełniają wiatr i energię słoneczną na rynkach o wysokim udziale odnawialnych źródeł energii.

https://85583087-f90f-41ea-bc21-bf855ee12b35.filesusr.com/ugd/2fed7a_a1e392c51f4f497395a53dbb306e87fe.pdf

25.07.2020 8:18 Zakrecony

"Podobnie jak Szwecja i Niemcy, kraje te również bardzo otwarcie mówią, że w przyszłości chcą bardziej skupić się na imporcie energii elektrycznej. Pozostaje otwarte, kto w ogóle może to dostarczyć."

To zdanie w całości obnaża tn pseudozielona rewolucje.

25.07.2020 11:23 pole torsyjne

https://www.youtube.com/watch?v=iYJtlCs5iYk
teorie spiskowe?

25.07.2020 17:27 Baśka

@ POLE TORSYJNE

Prawda ale tak nie do końca moim zdaniem.
Po prostu im sie od władzy w głowach poprzewracało.
Ich środki zaradcze są idiotyczne. A jakiekolwiek ich działania dają odwrotny efekt od zamierzonego.
Chcą uprawiać GMO by było więcej żywności ale tylko przyśpieszą wymieranie pszczół i spowodują spadek ilości bo nie będzie czemu zapylać roślin.
Ich plany są tyle warte co widzi mi się Mao tse tunga w kwesti zabijania wróbli, trzebienia owadów, wrzucaniu do 1 dołka 30 ziaren ryżu zamiast 3 ,karmienia ludzi celulozą i tak dalej.
Co by nie robili to sobie strzelą w kolano koniec końców.
Będą cienko piszczeć jak ludzie ich dopadną. Ludzie z roku na rok coraz bardziej to widzą. Coraz większy procent ludzi wierzy takim filmikom. Coraz mniej osób przestrzega ograniczeń w sprawie wirusa który jest równie śmiercionośny co strach na wróble Jak dochodzi do cenzury i agresywnego tonu. Połączonego z jawną krytyką tak zwanych teorii spiskowych w mediach na ich smyczy to oznacza że sprawy wymknęły się spod ich kontroli raz na zawsze. Że nie wystarczy ośmieszyć i zignorować tylko trzeba aktywnie zwalczać brutalną instytucjonalną tyrańską przemocą .
Przemocą w której dostaną zapłatę od sfrustrowanych ludzi. Jak się ludzie wściekną to ich nie powstrzymają. Oni dzierżą ster tylko dzięki cudzej ignorancji.

https://jarek-kefir.com/2020/07/24/ludzie-maja-dosc-rusza-komisja-sledcza-ds-koronawirusa/

Polecam Jarka. Jest niesamowity. W sumie to w ogóle ten świat mnie zawsze zastanawiał.
Wszystko stoi na przemocy i zabójstwie. . Żeby żyć musisz krzywdzić i zabijać czy to rośliny czy zwierzęta czy bakterie lub wirusy. To wszystko to taka piramida. Kto kogo gnębi ?
Tylko że u ludzi to wygląda tak poprzebierane w jakieś szatki?
Że nie jak u wilków że po prostu samiec alfa zagryza na śmierć bezceremonialnie słabszego konkurenta i nie przejmuje się tym że ma na łapach i pysku krew a wszystkie wilki w stadzie go widzą.
Tylko sądy ,policje wyszukane słownictwo i tak dalej całe ceregiele.
Taka figura banksterska nie weźmie otwarcie w dłoń broni i nie zabije nią demonstranta.
Tylko będzie urządzać całą szopkę i cyrk na pokaz.
Dlaczego ludzie nie pokażą tego jakimi potworami są naprawdę ?
Co to się dzieje że ludzie zdecydowali się udawać non stop kogoś kim nie są ?
Prawo i porządek. Sprawiedliwość. Te całe wyszukane sądy , etykiety,
Jeden wielki cyrk.

30.07.2020 10:22 wsciekly_kot

@Zakręcony
Nic nie obnaża, poza Twoją ignorancją. Arabskie kraje inwestują zyski z ropy w potężne elektrownie słoneczne na pustyni. I nie tylko panele, ale i podgrzewanie soli w odpowiednich instalacjach aby magazynować gorąco na noc i produkować prąd z pary całodobowo. Popatrz na mapę, nie mają daleko z przesyłem, prawda? A my z naszym pokrzykiwaniem na sąsiadów zostaniemy w dupie, na węgla kupie.
Plany:
https://gadzetomania.pl/35995,najwieksza-elektrownia-sloneczna-powstanie-na-saharze
Realizacje:
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/najwieksza-elektrownia-sloneczna-na-swiecie-zdjecia.html

30.07.2020 14:41 WJ

Pogodziłąm się, że dźwigam świadomość kryzysu klimatycznego, a jednak liczę na "cud", że może jeszcze istnieje jakiś zaskakujący scenariusz. Chyba tylko złudzenia pozwalają nam Wszystkim żyć, a niektórym to nawet całkiem hardo ;)

Każdy dzień jest ostatnio dla mnie istotny, dlatego proszę Was jutro o mentalne wsparcie o godzinie 17, bo po raz kolejny zamierzam zbierać śmieci w kilkuosobowym gronie, a na koniec chciałabym pogadać czy moi Towarzysze, choć w jakimś stopniu podzielają lęk o przyszłość ( czy raczej terażniejszość) tego Świata.

30.07.2020 21:59 zakrecony

@ wsciekly_kot

"Projekt o nazwie Desertec nie zakłada pokrycia aż tak dużego obszaru panelami słonecznymi. Na razie w sferze spekulacji jest rozproszenie paneli po kilku, stabilnych politycznie regionach, tak aby zaspokoić około 15% europejskiego popytu na energię elektryczną. Energia ta miałaby być przesyłana do Europy poprzez linie wysokiego napięcia znajdujące się nad Morzem Śródziemnym."

ten pomysł juz od dawna krazył, w pomysłach, ekologów.

są dwa powody dla, których wydaje mi się on nietrafiony.

1) duże straty przesyłowe
2) wystarczy atak terorystyczny i 15% prądu odpada dla europy.