Artykuły

Kronika Rozdroża: styczeń 2021 (akt. 20.01)

Prof. Szymon Malinowski: Nasze zadanie

Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku w 2024 roku. Parlament przegłosował “ustawę offshore”

Kogo obchodzi lód? No więc jest ważniejszy, niż sądziłam

Ile energii pożera bitcoin? Liczby rosną. W Iranie kopanie kryptowalut to już spory problem

Kiedyś w Europie żyły antylopy z trąbą. Dziś są już tylko w Azji.

Billionaires add $1tn to net worth during pandemic as their workers struggle

Businesses Aim to Pull Greenhouse Gases From the Air. It’s a Gamble.

Carbon capture is vital to meeting climate goals, scientists tell green critics

Growth without economic growth

Tesla's $25,000 Car May Hit The Market Sooner Than Planned

Turkey Experiences Intense Drought


Gęsty smog na czwartą rocznicę ogłoszenia przez rząd walki ze smogiem

W 2017 roku Polskę spowił rekordowy smog. Przez kilka tygodni powietrze można było gryźć, a o tym, że są u nas miasteczka, gdzie powietrze jest gorsze niż w Pekinie, pisali nawet Brytyjczycy.


Mokry sen o Warszawie

Bagno Zakola Wawerskiego to jeden z najciekawszych przyrodniczo terenów, które jeszcze można uratować. To również przestrzeń, którą można potraktować jako poligon w myśleniu o mieście, katastrofie klimatycznej, roli społeczności.


Kiedy zniknie wieloletni lód, będzie już koniec

Obszar paku lodowego ciągnącego się wzdłuż północnych brzegów Grenlandii i Wyspy Ellesmere'a to miejsce zwane "ostatnim bastionem lodowym". Ze względu na ocieplający się klimatu szanse na jego przetrwanie są praktycznie zerowe.


Powietrze w Krakowie mimo wszystko czystsze. Duży smog dwa razy rzadziej niż w 2018 roku

Krakowski magistrat chwali się sukcesami w walce ze smogiem. Według danych zgromadzonych przez urzędników w 2020 roku mieszkańcy rzadziej oddychali niezdrowym powietrzem. Mimo to za wcześnie na ogłoszenie zwycięstwa w walce ze smogiem.


Rudawy w „Uranii” o ociepleniu klimatu, czyli czemu warto aktualizować informacje

W „Uranii”, czasopiśmie popularyzującym wiedzę astronomiczną, pojawił się artykuł prof. Pawła Rudawego "Kto tu rządzi, czyli globalne ocieplenie z perspektywy astronoma" mający udowodnić, że zmiana klimatu jest wywoływana przez aktywność słoneczną, zmiany jego pola magnetycznego i promieniowanie kosmiczne.


Jak policzyć plamy na Słońcu?

Indeks plam słonecznych pozwala na rekonstrukcję aktywności słonecznej w oparciu o łatwe do wykonania, prowadzone od setek lat obserwacje tarczy słonecznej. Prosta sprawa? Niezupełnie


Zanieczyszczenie światłem zaburza rytm życia ludzi i przyrody. W UK chcą z nim walczyć

Międzypartyjna grupa brytyjskich parlamentarzystów domaga się od rządu walki z zanieczyszczeniem świetlnym, które dotyka znaczącej części kraju. W przygotowanym raporcie zwracają uwagę na potencjalną szkodliwość całodobowego oświetlenia, zarówno dla ludzi, jak i przyrody.


Wymieranie słoni ujawnione w badaniach wraku statku sprzed pół tysiąca lat

Naukowcy zbadali DNA, które zachowało się w kości słoniowej znajdującej się w 487-letnim wraku statku u wybrzeży Namibii. Spośród 17 zidentyfikowanych genetycznie stad do dziś przetrwały zaledwie 4.


Górniczy eksperci PGE GiEK negują zmianę klimatu

Klimatyczne mity w odpowiedzi spółki PGE GiEK na pozew sądowy.


Szukam chętnych do zajęcia się stroną 'Ziemia na rozdrożu'

To już 12 lat... od 2008 roku publikuję tu artykuły na temat megatrendów gospodarczo-zasobowo-energetyczno-środowiskowych i powiązań między nimi.

Mam teraz mniej czasu na pisanie i tłumaczenie artykułów, obecnie umieszczam głównie przedruki, a 12 lat i 4000 artykułów później widzę, że to, co kiedyś było niszowe, o czym pisałem w książkach "Świat na rozdrożu" i "Rewolucja energetyczna. Ale po co?" staje się kluczowym nurtem polityki europejskiej (European Green Deal) i światowej, zdecydowanie zasługując na uwagę. Trwa wyścig między budzeniem się Ludzkości z zaczadzenia wzrostem konsumpcji a destrukcją planetarnego systemu podtrzymywania życia. Wszystko to jak najbardziej zasługuje na uwagę.

Przechodząc do rzeczy - zajmując się wieloma rzeczami nie mam czasu na prowadzenie "Ziemi na rozdrożu" jak należy, szukam więc osób, które chciałyby przejąć temat. Jak bardzo i w jakiej formie, do ustalenia.

Zapraszam - od osób, które czują, że czasem mogłyby dostarczyć tekst, po osoby mające pomysł na pozyskanie konkretnego dofinansowania na działania edukacyjne w obszarze ochrony klimatu, transformacji energetycznej, ochrony bioróżnorodności itd. i rozbujanie ZnR tak, żeby było tam więcej wejść niż na Onet. Jak będzie ktoś, kto będzie mógł to dobrze 'pociągnąć' mogę docelowo nawet 'przekazać klucze'.

Zapraszam do kontaktu na mail redakcja@ziemianarozdrozu.pl

Marcin Popkiewicz


Gdy wprowadzają się bobry…

Nieprzeliczone rzeczki i strumienie przerobiliśmy na coś na kształt kanalizacji burzowej.


„W mentalności wielu leśników kryje się przekonanie, że są właścicielami lasów”

"Lasy Państwowe wciąż w niedostatecznym stopniu rozumieją, że są jedynie zarządcą lasów a ich właścicielem jest całe społeczeństwo. I jeśli to społeczeństwo chce mieć na te lasy wpływ, to nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy mu to ograniczać" - mówi OKO.press prof. Jerzy Szwagrzyk z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie


Miasta wobec wyzwań klimatycznych – transformacja, nie kontynuacja

Na miastach ciąży bardzo duża odpowiedzialność związana z przeciwdziałaniem negatywnym konsekwencjom zmian klimatu. Europejski Zielony Ład stanowi dziś natomiast ogromny bodziec dla wdrażania nowej, zrównoważonej logiki rozwoju obszarów zurbanizowanych.


Hipotetyczny scenariusz: co Ludzkość ma zrobić z Illianami. Jaka byłaby Twoja decyzja?

Od XXI wieku minęło 1,5 mln lat. Ludzkość, po ówczesnym kryzysie zderzenia z Granicami Wzrostu odrodziła się i wyciągnęła wnioski. Populacja rzędu miliarda ludzi cieszy się wygodnym życiem trwającym setki lat i zaawansowaną technologią pozwalającą traktować Układ Słoneczny jak własne podwórko.


40 tys. zgonów rocznie, bo Polska nie walczy ze smogiem. Raport NIK obnaża fikcję

Polacy duszą się w smogu, bo zawodzą: rząd, miasta, policja, inspekcja drogowa. Do tego sieć pomiaru zanieczyszczeń mało co mierzy. Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli to niewesoła lektura


Do końca wieku może zniknąć nawet 92 proc. lodowców w Alpach

Dalszy postęp zmian klimatycznych może doprowadzić do utraty nawet 92 proc. alpejskich lodowców do końca wieku – wynika z ustaleń naukowców z Aberystwyth University. Zmiana odbije się na lokalnej hydrologii, wpływając na lokalne ekosystemy, jak i życie ludzi w regionie.


Ostatnia elektrownia w Polsce będzie zamknięta w 2037 roku? “Pojawiają się rozbieżne cele i daty”

Chaos – to, zdaniem ekspertów, najlepsze słowo opisujące polską politykę energetyczną. – Nad planem odchodzenia od węgla i polityką klimatyczną pracuje jednocześnie kilka resortów. Można odnieść wrażenie, że bez wzajemnego porozumienia.


O reformie lasów mówimy poważnie

Ochrona przyrody za każdego rządu w Polsce miała mocno pod górkę. Od 2016 r. obserwujemy pogłębianie demontażu systemu ochrony przyrody. Oprócz zmiany prawa realizującej interesy wielkiego biznesu i lobby eksploatującego przyrodę (Lex Szyszko, Lex Ardanowski, Lex Inwestor) dramatycznej dewastacji uległa także praktyka stosowania prawa.


Polskie instytucje państwowe każdego dnia niszczą przyrodę rzek i ich dolin


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto