Gdzie jesteśmy dziś

Dolar przestaje być wiarygodną walutą światową, a system finansowy jest na krawędzi załamania. Możemy wykonywać dowolne czary nad systemem finansowym, nawet wprowadzić światowy system rezerw finansowych - wszystko to może pomóc (lub zaszkodzić) - jednak kurczącą sie baza energetyczna cywilizacji oznacza kurczącą się gospodarkę i spadek wartości pieniądza (inflację).

Recesja ekonomiczna spowodowała spadek zapotrzebowania na ropę i spadek jej ceny. Może to więc dobrze, że wystąpił kryzys ekonomiczny, a związany z nim spadek popytu opóźni wystąpienie rozdźwięku między zapotrzebowaniem na ropę, a jej wydobyciem?

Recesja to jednak tylko chwilowa ulga w presji na wyczerpywanie się zasobów. W horyzoncie kilku lat wpływ kryzysu ekonomicznego jeszcze nasili problem Oil Peak, który wystąpi wcześniej. Dlaczego?

  • Wiele już przygotowywanych projektów zostanie zamkniętych lub zamrożonych w związku ze spadkiem cen poniżej poziomu opłacalności. Niektóre z nich są nieopłacalne przy cenie poniżej 80 dolarów za baryłkę. Dotyczy to rozwoju pozyskiwania paliwa z piasków roponośnych w Kanadzie, eksploatacji złóż w trudnych warunkach i głębokowodnych złóż oceanicznych. Kraje OPEC mogą ograniczać wydobycie i wstrzymać inwestycje. Skala wstrzymanych projektów wkrótce stanie się większa od spadku zapotrzebowania.
  • Nowe projekty wymagają finansowania. W dużym stopniu pochodziło ono ze świętej pamięci banków inwestycyjnych. Otrzymanie kredytu dla wielu firm będzie graniczyć z cudem, szczególnie przy obniżonych przez recesję cenach ropy.
  • Firmy naftowe posiadające spore zasoby funduszy przeznaczą je na przejęcia, co jest łatwiejszym i efektywniejszym sposobem na zwiększenie przez nie mocy produkcyjnych niż rozbudowa infrastruktury - w każdym razie z ich punktu widzenia - bo sumaryczne wydobycie spadnie.
  • Problemy finansowe spowodują, że dla firm naftowych ważniejsze od dotrzymania terminów inwestycji stanie się utrzymanie ich budżetów.

liczba-szybow-eksploracyjnych-ropy

Rys. Liczba szybów eksploracyjnych ropy (niebieska linia) i gazu (czerwona) w USA gwałtownie spada - oznacza to mniejsze możliwości wydobywcze w przyszłości.

Jednak w sytuacji niskich cen ropy i jej chwilowo wystarczających zasobów uwaga ludzi zwraca się w zupełnie inną stronę.
Zwracamy uwagę na symptomy, równocześnie zupełnie ignorując przyczyny kryzysu.
Pomyślmy - co się stanie, jeśli uda nam się zażegnać kryzys finansowy. Gospodarka nabierze tempa, ruszą huty, budowy, fabryki samochodów i turystyka. Zapotrzebowanie na energię wystrzeli w górę - jednak nie będzie dość energii, aby je zaspokoić - zderzymy się z sufitem energetycznym, będącym coraz niżej i niżej. Ceny energii poszybują w górę, zniszczą popyt i ponownie zduszą gospodarkę. Otwartym pytaniem pozostaje, jak długotrwała i głęboka będzie recesja i jak wiele czeka nas takich oscylacji - czy obecny kryzys ekonomiczny to punkt krytyczny załamania systemu, czy dopiero przedsmak tego, co będzie się działo w przyszłości - o ile na czas nie przebudujemy systemu, unikając tym samym najgorszych scenariuszy.

Co doradzają ekonomiści w obliczu kryzysu? Przeczytamy to w każdej gazecie: stymulować i przyspieszać konsumpcję, jeszcze bardziej zmniejszyć rezerwy banków oraz wpompować w system finansowy jeszcze więcej wirtualnych pieniędzy. Oczywiście takie Keynesowskie stanowisko ma swoją logikę - kupując dajesz pracę innym, oni zarabiają i wydają na Ciebie - w związku z czym wszyscy mają się dobrze.

Jednak utożsamiając rozwój z wyczerpującą zasoby produkcją przemysłową, stwierdzamy, że cały system działa jedynie tak długo, dopóki nie zderza się z ograniczeniami środowiska.
Jest bardzo możliwe, że czeka nas głęboka recesja - każdy, kto ma długi (a już szczególnie długi hipoteczne obciążające na dziesięciolecia) - ma problem, bo ich spłata w realiach depresji gospodarczej będzie naprawdę trudna.

Jeśli masz długi - zrób wszystko, żeby je jak najszybciej spłacić, nawet zmieniając mieszkanie na mniejsze.

System finansowy istnieje w Europie Zachodniej od 500 lat. Może spróbować zmienić system energetyczny i produkcyjny poprzez odejście od paliw kopalnych do odnawialnych źródeł energii. W następnym artykule dowiesz się co powinniśmy zrobić.

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto