Transport wodny

Transport morski jest bardzo efektywnym sposobem transportu towarów, statek może transportować nawet dziesiątki tysięcy ton ładunku. Zużycie paliwa, przypadające na jednostkę ładunku, jest o rząd wielkości mniejsze, niż dla transportu ładunku ciężarówkami.

W przeciwieństwie do tego, transport ludzi, szczególnie luksusowymi statkami wycieczkowymi, to czysta katastrofa energetyczna - ten środek transportu jest nawet jeszcze bardziej energożerny od samolotu. Wynika to z olbrzymiej masy liniowca, w porównaniu z masą pasażerów i ich bagażu. Możliwe jest znaczące poprawienie efektywności statków, częściowo do osiągnięcia praktycznie "od ręki" poprzez zmniejszenie prędkości o 10% co doprowadziłoby do redukcji zużycia paliwa nawet o 30%.

Więcej o rozwiązaniach dotyczących redukcji i wyeliminowania paliw kopalnych z transportu morskiego można przeczytać w sekcji Transport morski .

W następnym artykule wyjaśnimy jak to się stało, że doprowadziliśmy do sytuacji, w której niszczymy środowisko naturalne i wyczerpujemy jego zasoby w tempie, dla którego utrzymania potrzebowalibyśmy kilku planet. Jak to możliwe, że ze wszystkich surowców, które wydobywamy, przetwarzamy, transportujemy, po pół roku w użyciu pozostaje jedynie 1 procent? Produkujemy coraz więcej towarów, masowo i tanio. Przeczytaj jak działa przemysł.

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto